Dengyel Árpád honlapja

Minden amit az Őrzés-Védésről tudni szeretne,minden amit rólam tudni szeretne

Az elsősegélynyújtás ezen a pályán is elengedhetetlen. Az adott objektum illetve létesítményben történhet olyan eset, amikor szükség lehet erre. Legyen szó belső az az ott dolgozóról, illetve kivételes esetben behatolóról. De minden esetben el kell látni a sérültet. Ejtsünk néhány szót erről a témáról is, mert fontos.

Az elsősegélynyújtás célja, hogy az életet vagy az egészséget veszélyeztető heveny állapot azonnali egészségügyi ellátásra szoruló személy haladéktalanul - addig is míg részére a szükséges orvosi ellátás biztosítható - egészségi állapotának helyreállítása, illetőleg rosszabbodásának megakadályozására irányuló szakszerű ellátásában részesüljön.

A törvényi rendelkezés:

Minden állampolgár köteles szükség esetén tőle elvárható segítséget nyújtani sérült, balesetet szenvedett, vagy olyan személynek, aki életét vagy testi épségét közvetlenül veszélyeztető helyzetbe jutott.

Az elsősegélynyújtó kötelességei:

  • helyzet felmérése, gyorsan, biztonságosan, megfelelő segítség hívása ( hol történt, mi történt, egyéb veszélyek )
  • Lehetőség szerint megállapítani a sérülés, betegség természetét
  • lehetőség szerint fontossági sorrend betartásával elvégezni a helyes és halaszthatatlan beavatkozásokat
  • intézkedni a sérült, sérültek kórházba szállításáról, rendelőbe vagy haza.
  • feljegyzést készíteni a sérült állapotáról, szükség esetén helyszínt biztosítani ( súlyos baleset vagy halálozás esetén )

A beteg állapotának megállapítása a helyszínen:

  • mi történt? Szemtanútól, sérült környezetéből, körülményeiből ( elcsúszás, magasból leesett, panaszok )
  • eszméleténél van-e? Alapinformációk beszerzése: hang- és fény, fájdalominger ellenőrzésével reagál-e, eszméleténél van-e, fenn áll-e fulladás veszély?
  • van-e légzés? A sérült orrának, szemének, mellkasának megfigyelésével. Van-e szívműködés? ( a gége és a fejbiccentő izom közötti árokban tapinthatjuk ki a pulzust)
  • Milyen  bőrszíne? ( falfehér, nagyfokú kivérzés, sokkos állapot. Szederjes szín az ajkon, az arcon, légzési, keringési elégtelenség.

A tudatállapot kórós változásai:

Ájulás.

Ellátás: vízszintes helyzet, lábak felemelése,friss levegő

Eszméletvesztés.

Ellátás: ha van légzés- szívműködés, akkor stabil oldalfekvés a fulladás megakadályozására. Mentők kiértesítése, keringés és légzésállapot figyelése, szükség esetén újraélesztés a mentők megérkezéséig.

Vérzések fajtái

Artériás vérzés

Ellátás: Artériás vérzés esetén már a vérzés látványa is riasztó lehet, mégis fontos, életmentő a gyors, higgadt cselekvés.

Fektessük le a sérültet! Emeljük fel a sérült végtagot úgy, hogy a seb a szívnél magasabbra kerüljön! Tiszta ruhán át gyakoroljunk erőteljes nyomást a sebre ujjainkkal vagy tenyerünkkel. Ha a sebből valamilyen idegen test, tárgy áll ki, akkor természetesen a seb két oldalát nyomjuk

 

Vénás vérzés

Ellátás: Vénás vérzés csillapításában alapvető, hogy a sérültet a hátára fektetve vérző végtagját magasba emeljük. Erre már általában csillapodik is a vérzés. Helyezzünk tiszta anyagzsebkendőt, vagy más hasonló textildarabot a sebre (ha rendelkezésre áll, steril gézlap a legjobb), és gyakoroljunk rá egyenletes nyomást.

Ha van a közelben sebkötöző pólya vagy fásli, rögzíthetjük is a felhelyezett textíliát, de nem szabad túl szorosan körülkötözni, "elkötni" a végtagot - ez gyakori hiba laikus elsősegélynyújtóknál! - mert az gátolja a testrész vérkeringését! A mentők kiérkezéséig tartsuk megemelve a végtagot, és folyamatosan nyomjuk, de ne szorítsuk a sebet.

Hajszáleres vérzés

Ellátás: Enyhe, felületes hajszálérvérzés esetén nem kell súlyos következményekkel számolni. Ilyenkor a fertőzésveszély csökkentése a cél. Ha a seb piszkos, öblítsük le folyóvízzel, majd óvatosan szárítsuk meg tiszta kendővel.

Ez a típusú vérzés nyomás segítségével könnyen elállítható. Valamilyen rendelkezésre álló jód- vagy alkoholtartalmú oldatba mártott vattacsomóval érdemes fertőtleníteni a seb környékét a sebtől elfelé irányuló mozdulatokkal. Ezt követően helyezzünk a sebre megfelelő méretű sebtapaszt.

Sebek fajtái

Metszett, vágott seb

Ellátás: fertőtlenítés, kötözés, orvosi ellátás, mentők értesítése

Szúrt seb

Ellátás: vérzés csökkentése, kötözés, azonnali orvosi ellátás, mentők értesítése.

Szakított, roncsolt seb

Ellátás: vérzés csökkentése, kötözés, azonnali orvosi ellátás, mentők éresítése.

Zúzott seb

Ellátás: sebellátás után azonnali orvosi ellátás.

Lőtt seb

Ellátás: vérzés csökkentése, kötözés, azonnali orvosi ellátás, mentők értesítése.

Csont- és izületi sérülések

Rándulás

Ellátás: orvosi ellátás, kórházba, rendelőintézetbe szállítás

Ficam

Ellátás: orvosi ellátás, kórházba, rendelőintézetbe szállítás

csonttörés

Ellátás: azonnali orvosi ellátás, mentők értesítése ( borda-, gerinc-, medence-koponyatöréseknél a sérült elmozdítása TILOS!!

Égési sérülések

Elsőfokú

Ellátás: hűtés, steril gézzel fedés

Másod- és harmadfokú égési sérültet azonnali orvosi ellátásba kell részesíteni, és a mentőket értesíteni kell!

Áramütés esetén azonnal áramtalanítani kell! Majd a sérültet, egy arra használható alkalmi eszközzel el kell távolítani. Utána eszmélet, légzés, keringés ellenőrzése, szükség esetén újraélesztés. Azonnali orvosi ellátás, mentők értesítése!

 

 

 

 

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 56
Heti: 113
Havi: 91
Össz.: 128 562

Látogatottság növelés
Oldal: Elsősegélynyújtás
Dengyel Árpád honlapja - © 2008 - 2024 - dengyelarpad-bodyguard.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »