Dengyel Árpád honlapja

Minden amit az Őrzés-Védésről tudni szeretne,minden amit rólam tudni szeretne

Ez az oldal kicsit vegyes lesz. Itt minden ami beletartozik az érdeklődési körömbe, illetve ami kapcsolódik a biztonsági pályához valami módon megtalálható lesz. Olvasásához kellemes időtöltést kívánok.

Üdvözlettel

     Dengyel Árpád 


Stockholm-szindróma

Egy stockholmi túszdrámáról kapta a nevét. Lényege, hogy a túszok- és a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek általában - szeretet kezdenek érezni kínzóik, rabtartóik iránt. A stockholm-szindróma olyankor léphet fel, amikor a sok bántás mellett a rab figyelmet, néha előforduló felületes kedvességet tapasztal a rabtartója részéről, ugyan akkor teljesen ki van szolgáltatva neki, az élet- halál ura felette.

E furcsa fogalom eredete még az 1973-as évekből ered, amikor is két rabló megtámadott egy bankot, túszul ejtett négy alkalmazottat, majd őt és fél napig fogva tartotta őket. A 131 napig tartó összezártság különös hatással volt a túszokra: annyira megkedvelték fogvatartóikat, hogy kiszabadulásuk után gyűjtést rendeztek a rablók jogi védelmének költségeire. E szindrómával kapcsolatban sok álhír látott már napvilágot. Ami a legelterjedtebb, hogy egy túsz annyira megkedvelte fogvatartóját, hogy kiszabadulása után el is jegyzete magát az egyik bűnözővel. E fogalom másik ismert neve a helsinki- szindróma!



Hazaérkezésem után nem sokkal, az önéletrajzom eljutott egy izraeli biztonsági szolgálathoz. Egy külföldi munkával kapcsolatban válogattak be 70 emberből. Az a 10 ember akik eljutottak a Böszöröményi útra, az FBI Akadémiára egy 599 kérdéses pszichológia tesztet töltöttek ki. Ott abban az objektumban ismertem meg személyesen is Végh József alezredes urat is. Számomra egy végtelenül szimpatikus és borzasztóan okos, művelt és nem utolsósorban képzett embert ismertem meg benne. Miért is írtam le mind ezt? Mert a most következő kis link amit ide beteszek vele kapcsolatos. Sokra tartom, és rengeteg mindent lehet tanulni tőle. Íme a kis link: http://www.hetek.hu/interju/200310/beszelgetes_vegh_jozsef_tusztargyaloval




A terrorizmus 


A terrorizmus az erőszak alkalmazásának, vagy az azzal való fenyegetésnek olyan stratégiája, melynek elsődleges célja félelem, zavar keltése és ennek révén meghatározott politikai eredmények elérése, vagy a hatalom megtartása. A félelemkeltés az erőszak minden formájának – a kocsmai verekedéstől a hagyományos hadviselésig – velejárója, segítője lehet, de a terrorizmus esetében ez a viszony fordított, az erőszak közvetlen áldozatai, kárvallottai legfeljebb csak szimbolikus kapcsolatban állnak az akció valódi céljával, kiválasztásuk másodlagos jelentőségű, legtöbbször véletlenszerű. A terrorizmus modern formáinak kialakulásában fontos szerepe van a tömegmédia létrejöttének, mely nemzetközi méretekben képes az embereket az erőszak sokkoló jeleneteinek részeseivé tenni, azok hatását felfokozni.

Híres terrorista szervezetek aBrigádo Vörös Hadsereg Frakció, a Vörös k, az IRA, az ETA, az al-Kaida és az Irgun.

Fajtái

Egyéni terrorizmus:


A terrorizmus e válfaja a 19. század vége felé bukkant fel, magányos anarchisták, nihilisták hajtottak végre merényleteket Oroszországban, Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban és másutt. Ezek a terrorcselekmények, melyeket gyakran bosszú is motivált, a hatalmat jelképező személyiségek ellen irányultak, vagyis politikusok, pénzemberek, papok, rendőrök, katonák ellen, akiket a politikai elnyomásért felelősnek tartottak. Úgy gondolták, ezek az akciók képesek az elnyomó gépezetben félelmet, zavart kelteni, azt meggyengíteni. Az egyéni terrorizmus egyik legelső és a maga korában leghíresebb esete a Vera Zaszulics (későbbi marxista forradalmár) által 1878-ban elkövetett merénylet volt Trepov, Szentpétervár rendőrfőkapitánya ellen.

Napjainkban az egyéni terrorizmus leggyakrabban etnikai vagy vallási motivációjú, szintén fontos szerepet kap benne a felháborodás, a bosszúvágy. Jellemző példája az izraeli Baruch Goldstein által 1994-ben a hebroni Pátriárkák Mecsetjében elkövetett mészárlás, melyben 29 muszlim imádkozó vesztette életét, vagy Timothy McVeigh robbantása Oklahoma Cityben, amely 167 áldozatot követelt.


Illegális szervezetek terrorizmusa

A titkos, illegális szervezetek által kitervelt és végrehajtott terrorcselekmények esetén szervezett terrorizmusról beszélhetünk, de gyakran ezt tekintik par excellence terrorizmusnak. A csoport terrorcselekményeket általában akkor kezdeményez, ha más eszközökkel nem tudja érdemi tárgyalásra bírni a hatalom élenjáróit, kilátástalannak látja helyzetét, hogy elérje jogos vagy jogosnak vélt követelését. Nemzeti, vallási, forradalmi-ideológiai terrorcsoportok sokasága alakult és működött a 20. század folyamán. Gondot okozhat a magukat felszabadító, forradalmi, szeparatista, gerilla stb. mozgalomnak nevező tényezők azonosítása a terrorizmussal, vagy megkülönböztetésük attól. A 60-as, 70-es években a szélsőbaloldali illetve kisebb mértékben a szélsőjobboldali ideológiájú terrorizmus vált meghatározóvá, ebben az időben jött létre a nemzetközi terrorizmus fogalma, jelentek meg új elkövetési módok, mint például a repülőgépek elpusztítása, eltérítése, a levélbomba stb.

Etnikai, vallási vonal

 

A mai terrorizmus alapvetően etnikai-vallási és szeparatista indíttatású. Legjelentősebb, legveszélyesebb megjelenési formája a globalizálódó „iszlámista”, „dzsihádista” terrorizmus, amely egyfajta muszlim vallási fundamentalizmushoz kapcsolódik. Legismertebb példa erre az Al-Kaida terrorszervezet által 2001. szeptember 11-én az Amerikai Egyesült Államok területén eltérített utasszállító repülőgépekkel végrehajtott támadássorozat.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 56
Heti: 106
Havi: 84
Össz.: 128 555

Látogatottság növelés
Oldal: Más érdekességek
Dengyel Árpád honlapja - © 2008 - 2024 - dengyelarpad-bodyguard.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »