Dengyel Árpád honlapja

Minden amit az Őrzés-Védésről tudni szeretne,minden amit rólam tudni szeretne

Ezt az oldalt leginkább a frissen vizsgázottaknak és azoknak ajánlom, akik elkötelezettek e szakma vagy hivatás iránt, de nem olyan rég dolgoznak ezen a pályán.

Olvasásához kellemes időtöltést kívánok.

Fiatal és kezdő személy- és vagyonőrök akik kicsit hebrencsek és maximálisan szeretnék végezni a munkájukat szoktak hibázni. De igazából minden ember hibázik aki dolgozik, de nem mindegy miben. Ezért gondoltam arra, hogy talán egy példával felhívom a figyelmüket. Nagyon fontos, mint fent említettem, hogy mindig legyünk tisztában azzal, hogy mit lehet és mit nem lehet megtenni az őrzött területen belül. Tehát lássunk egy példát. Az őr egy telephelyen dolgozik vagy egy építkezésen. Az éjjel felfigyel arra, hogy illetéktelen személy hatolt be a területre, és egy gépet szeretne elvinni onnan. Semmiképpen nem szabad neki esni vagy azonnal agyonütni. Minden esetben fel kell szólítani a tevékenység befejezésére ez nagyon fontos és a hatóságokat azonnal értesíteni kell! Ha fordított esetben cselekszik az őr akkor bizony bajba is kerülhet. Miért? Mert ha felszólítás nélkül csak úgy esik neki és tegyük fel egy 8 napon túl gyógyuló sérülést okoz az illetéktelen behatoló személynek, akkor bizony még az őr lesz felelősségre vonva sőt, súlyos testi sértésért eljárás is indul majd ellene, amivel sajnos az egész iskoláját és tanulmányait is elveszítheti és a fedhetetlenségét is, ami azt vonja maga után, hogy bizony nem fog kapni igazolványt. Egy darabig biztosan nem. Tehát mindig tartsák az eszükben az arányosság elvét is és mindig emlékezzenek a jogos védelemre és a végszükségre is! Természetesen mind ezeknek a lefolyása nem olyan egyszerű de lesarkítva így néz ki. Szóval tisztelt frissen vizsgázott kollégák, figyeljetek oda mindig minden körülmények között. Ha már szóba jött a testi sértés akkor lássuk ennek a definícióját is. Megkülönböztetünk könnyű illetve súlyos testi sértést is.

Súlyos testi sértés: Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon túl gyógyul, az elkövető a súlyos testi sértés bűntettét követi el és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Könnyű testi sértés: Aki más testi épségét vagy egészségét sérti, ha a sérülés vagy a betegség nyolc napon belül gyógyul, a könnyű testi sértés vétségét követi el és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő. Elkövetője csak magánindítványra büntethető.

Egy érdekes dolog jutott eszembe. Ennek utána is jártam, és érdekesen alakult. A következőről van szó: Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés.

Lássuk ezt a fogalmat illetve vétséget egy személy- és vagyonőr szemszögéből. Lássunk egy példát is rögtön. Vannak olyan intézmények, amelyeknek az őrzése komolyabb egy kicsit, mint egy más intézményeké. Gondolok itt pl. arra, ha fémdetektoros átvizsgálás folyik egy intézményben. Erre azért van szükség, hogy azok az emberek akik bemennek ezekbe az intézményekbe, ne tudjanak magukkal bevinni a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt, és kárt tenni az ott dolgozók testi épségébe. Tehát, ha egy személy és vagyonőr valamilyen okból kifolyólag egy embert átvizsgál egy csak arra célra kijelölt kézi vizsgálóval és az az ember majd valamit elkövet, a személy- és vagyonőr a hibás aki átvizsgálta, de nem valósul meg ez a vétség. Viszont, ha ugyanaz a vagyonőr egy olyan helyen dolgozik, ahol tegyük fel, hogy van egy aknafedél, amit este 19:00-kor le kell csuknia viszont 19:05-kor egy arra járó dolgozó beleesik és balesetet szenved, tegyük fel, hogy eltörik a gerince ,emiatt és maradandó sérülést szenved, akkor bizony elköveti a foglalkozása körében elkövetett veszélyeztetést! Lássuk ennek a pontos definícióját.

Foglalkozása körében elkövetett veszélyeztetés:Aki foglalkozása szabályainak megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz, vétséget követ el és egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Vizsgáljuk meg ezt egy kicsit belülről, kicsit bővebben. Folytassuk a fent említett példát, ha már azt írtam. Az ott elhaladó ember maradandó egészségkárosodást szenvedett, ami bizony súlyosbító körülmény a hibát elkövető személy- és vagyonőrre nézve. Ebben az esetben bizony három évig terjedő szbadságvesztést is kiróhatnak rá, mivel maradandó sérülést okozott. De itt van a legszörnyűbb eset is, ha pl. szegény arra járó ember meghal emiatt. Akkor bizony egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetik emiatt. De természetesen ilyet nem követ el egy vagyonőr sem!!:))

Kedves új és frissen vizsgázott vagyonőr kollégák. Erre, illetve ezekre a dolgokra mindig figyeljetek! Az őrutasítást illetve az adott építmény vagy objektum házirendjét maradéktalanul tartsátok be, mert bizony elég könnyen bajba lehet kerülni, elég csak egy apró figyelmetlenség. Jó munkát és sok sikert kívánok minden kedves új és régi kollégának.

                                                                           

 

 

 

Amint azt már említettem, az őrzés-védelem menüpontba sokféle módon láthattjuk el az őrzési és védelmi feladatokat. A munkavégzésünk alatt azonban adóthatnak olyan feladatok vagy intézkedési sorozatok, amelyeket ha nem tudunk helyesen alkalmazni, akkor bizony mi magunk is bajba kerülhetünk. Ha munkánk során pl. őrzünk egy házat, villát, építkezést stb. akkor bizony nagyon könnyen szembe találhatjuk magunkat egy betörővel vagy akár több emberrel is, akik éppen betörtek az általunk őrzött területre, hogy különböző tárgyakat, eszközöket tulajdonítsanak el. Ezeket az eseménysorozatokat hívjuk úgy:

Vagyon elleni bűncselekmények

A Wikipédia leírása szerint a vagyon elleni bűncselekmények a legrégebbi és a legrégebben szankcionált bűncselekmények. Nézzünk ezek közül néhányat, amik talán a leggyakrabban fordulnak elő, vagy sokat olvashatunk az újságokban és sokat hallhatunk a tévében is. Akik sokat dolgoztak üzletben azok bizonyára találkoztak már olyan emberrel, aki jogtalanul tulajdonított el valamit az üzletben, ezt nevezzük lopásnak. Itt fontos megjegyeznem, hogy 2012. április 15-től módosították a szabálysértési törvényt! Lássuk a pontos definícióját.

Lopás:  Aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el.

Nagyon sokszor lehet találkozni olyan esettel, amikor több ember megy be az üzletekbe. Ilyenkor mindig van legalább egy ember aki eltereli az őr figyelmét azzal, hogy lopni akar. De addig amíg ez az ember szórakozik, addig a másik három vagy kettő pakolja a holmikat az üzletben. Tisztelt frissen vizsgázott kollégák, erre mindig tessék figyelni és ne felejtsétek el! Ha például vannak köztük szoknyás hölgyek akkor meg különösen figyeljetek, mert kb. 1-2 mp. van, hogy azt lássátok amikor elteszik a cuccokat a szoknyába. Szeretném megjegyezni, hogy láttam már ilyen szoknyát egy egész üzletet el lehet rakni. Nagyon profik!! Itt rögtön fel is merül a következő súlyosbító körülmény akkor, amikor valakit/valakiket lopáson érnek. Csak kettőt had említsek. Az egyik a bűnszövetségben a másik az üzletszerűen elkövetett lopás. A lopáson belül is vannak különbségek. El lehet követni kisebb értékre illetve nagyobb értékre is. Tehát ha kisebb értékre követik el a lopást bűnszövetségeben, az pl. már 2 év szabadságvesztéssel bűntethető vétség.

Nézzünk egy másik esetet. Ha pl. 3-4 ember bemegy a kiszemelt üzletbe, mondjuk egy kis óra- és ékszer üzletbe és úgy veszik magukhoz az ott található órákat vagy ékszereket, hogy az eladókat bántják, akkor az rablás. Lássuk hát a pontos definícióját.

Rablás: Aki idegen dolgot jogtalan eltulajdonítás végett úgy vesz el mástól, hogy evégből valaki ellen erőszakot ,avagy élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetést alkalmaz, illetőleg valakit öntudatlan vagy védekezésre képtelen állapotba helyez, bűntettet követ el.

Természetesen ennél a bűntettnél is vannak esetek, amik súlyosbító körülménynek számítanak ha a rablást elkövetik. Ilyen pl. ha csoportosan vagy bűnszövetségben követik el. De ha őrzünk egy villát és úgy viszik el a holmikat, hogy az őr ellen erőszakot alkalmaznak az pl. betöréses rablás. De lehetne ezt még hosszasan taglalni.

Amikor építkezésen dolgozunk ,ahol sok építési anyagot, gépet őrzünk, mindig lehet arra számítani, hogy meg fognak próbálkozni azzal hogy onnan lopjanak. De előfordulhat az is, hogy az őr éberen dolgozik, és ezt megelőzi de a tolvajok kárt okoznak az egyik munkagépben. Ezt nevezik rongálásnak. Lássuk a pontos definícióját.

Rongálás:   Aki idegen vagyontárgy megsemmisítésével vagy megrongálásával kárt okoz, rongálást követ el.

Itt is mint a lopásnál is előfordulhat, hogy a rongálás csak kisebb értéket okoz, nagyobb értéket okoz, vagy jelentős kárt okoz. Ha az őr tetten éri az elkövetőt, ezek mind fontos tényezők lesznek az elkövető számára, amikor tárgyalásra kerül a sor. Természetesen ennél a bűntettnél is lehetne még hosszasan írni, hogyan és miképpen lehet elkövetni ezt a cselekményt. Itt ki is térek a következőre rögtön. Nem is olyan rég lehetett hallani azt, hogy egy embernek kedve támadt kipróbálni a buszvezetést. Elment hát egy buszpályaudvarra és elkötött egy buszt. Ezt nevezik a jármű önkényes elvételének. Nézzük hát ennek a definícióját is.

Jármű önkényes elvétele: Aki idegen gépi meghajtású járművet mástól azért vesz el, hogy jogtalanul használja, vagy az így elvett, illetve a rábízott ilyen járművet használja jogtalanul, bűntettet követ el. Természetesen itt is vannak súlyosbító körülmények. Pl. ha mindezt fegyveresen követik el vagy éppen erőszakkal de el lehet ezt bűnszövetségben is követni.

Vannak még más esetek is amik még ide tartoznak. Ilyen pl. az orgazdaság, jogtalan elsajátítás, zsarolás, sikkasztás, kifosztás, hanyag kezelés, hűtlen kezelés stb.

Ugye itt felmerül mi is a különbség a bűnetett és a vétség között. Nézzük akkor mi is a definíció itt.

Bűntett az a szándékosan elkövetett bűncselekmény, amelyre a törvény két évi szabadságvesztésnél súlyosabb büntetés kiszabását rendeli el. Minden más bűncselekmény vétség.

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 56
Heti: 116
Havi: 94
Össz.: 128 565

Látogatottság növelés
Oldal: Vagyon elleni bcs-ek és más fontos tudni valók
Dengyel Árpád honlapja - © 2008 - 2024 - dengyelarpad-bodyguard.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »